Szerző Téma: Ol. Úszás, műugrás  (Megtekintve 2331 alkalommal)

Leírás: szinkronúszás, nyíltvízi úszás

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • Megköszönte: 505 Alkalommal
  • A kezdetektől!
Ol. Úszás, műugrás
« Dátum: 2012. Július 24. - 11:57:12 »

Csapatunk:

Úszás (18): Bernek Péter, Biczó Bence, Bohus Richárd, Cseh László, Gyurta Dániel , Hosszú Katinka , Jakabos Zsuzsanna, Kapás Boglárka, Kis Gergő, Molnár Ákos, Mutina Ágnes, Risztov Éva, Verrasztó Evelyn, Verrasztó Dávid, Takács Krisztián, Gyurta Gergely, Kozma Dominik, Balog Gábor

”B” szintesek: Pulai Bence, Rákos Patrik, Zámbó Balázs, Financsek Gábor, Dara Eszter, Povázsai Eszter, Sztankovics Anna, Szilágyi Lilliána, Joó Sára, Gregus Brigitta, Tompa Orsolya, Kádas Vivien, Szekeres Dorina

Úszás (nyíltvízi) (2): Gercsák Csaba és Risztov Éva (10km)

Szinkronúszás (2): Czékus Eszter, Kiss Szofi

Műugrás (2): Barta Nóra, Gondos Flóra

Olimpiai menetrend:
Kód:
Only registered users can see contents. Kérjük kattintson ide Regisztrálj Vagy Jelenkez Be.
« Utoljára szerkesztve: 2012. Július 24. - 23:17:31 írta wade51 »

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
Re:Úszás, műugrás
« Válasz #1 Dátum: 2012. Július 24. - 12:04:09 »

Csehre és Hosszúra már szombaton döntő vár
MTI|2012. 07. 24., 9:07|Utolsó módosítás:2012. 07. 24., 9:09|

A magyar olimpiai delegáció legnépesebb, 32 fős úszóküldöttségéből az éremesélyesek kedd reggel keltek útra Londonba.

A Liszt Ferenc-repülőtéren a családtagok búcsúztatták el a világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes Gyurta Dánielt, és szintén a reggeli géppel utaztak a csapat további éremesélyes tagjai, a Pekingben háromszoros ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok Cseh László, és a római vb-n győztes Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna.

Ők mindannyian eredetileg az esti járattal utaztak volna, de amint Cseh László elmondta, a cserével egy napot nyernek, s így már délután tudnak edzeni az olimpiai versenyhelyszínen.

A magyar dobogóesélyesek közül a játékok első napján, szombaton már a döntőben lehet érdekelt 400 m vegyesen Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna és Cseh László.
« Utoljára szerkesztve: 2012. Július 24. - 12:44:30 írta wade51 »

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
Re:Ol. Úszás, műugrás
« Válasz #2 Dátum: 2012. Július 24. - 23:19:37 »

Hosszú Katinka az aranyban bízik 400 vegyesen
MTI|2012. 07. 24., 21:23|Utolsó módosítás:2012. 07. 24., 21:28|

Hosszú Katinka bízik a magyar úszóhagyományok folytatásában, és 400 m vegyesen az aranyérem megszerzésére is képesnek érzi magát a londoni nyári olimpián. A hosszabbik vegyes számban világ (2009)- és Európa-bajnok (2012), Egyesült Államokban tanuló úszó edzőjével, Dave Solóval nyilatkozott az AP amerikai hírügynökségnek.

"Nekem a 200 m vegyes megy kicsit nehezebben, kevésbé fekszik, hogy elrajtolok és sprintelek" - mondta a 23 éves úszónő. "Nagyon keményen edzünk, de erre szükség is van a 400 vegyeshez. Látjuk, hogyan készülnek a többiek, és ugyanígy dolgozunk mi is."

Az úszónő négy éve Pekingben egyetlen számban sem tudott az első tíz között végezni.

"Mielőtt hozzánk került, az edzései abból álltak, hogy rengeteget úszott, de a technikájára nem figyeltek oda" - jelentette ki Dave Salo, a sportoló amerikai edzője. "Amikor elkezdtünk együtt dolgozni, más jellegű munkát végeztünk, mint amihez korábban hozzászokott."

Az eredmény hamar jelentkezett, a 2009-es római világbajnokságon Hosszú megnyerte a 400 m vegyest, 200 m vegyesen és 200 m pillangón bronzérmes lett, Magyarországon pedig megválasztották az év sportolójának.

Salo úgy véli, tanítványa képes lesz folytatni a vegyesen hagyományosnak mondható magyar sikersorozatot.

Az 1988-as szöuli és 1992-es barcelonai olimpián Darnyi Tamás mindkétszer aranyérmes lett 200-on és 400-on is, 1996-ban Atlantában Czene Attila 200 m vegyesen végzett az első helyen, Egerszegi Krisztina pedig 1992-ben 400 m vegyesen nyert. Azóta Cseh László összesen két ezüst- és egy bronzérmet szerzett a vegyes számokban a 2004-es athéni és a 2008-as pekingi játékokon.

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #3 Dátum: 2012. Július 27. - 20:38:12 »

Egy nyíltvízi úszónk még nem ért Londonba
MTI|2012. 07. 27., 13:25|Utolsó módosítás:2012. 07. 27., 15:27|

Épen, egészségesen és kellő versenylázzal várják a magyar úszók a szombati olimpiai rajtot - jelentette ki Kiss László szövetségi kapitány. Már az első napon éremért úszhat Cseh László, Verrasztó Dávid, Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna is.

A szakvezető elmondta, hogy a magyar küldöttség legnagyobb csoportjának számító, 32 fős úszócsapatból 31 versenyző van jelen Londonban, a csak augusztus 10-én érdekelt nyíltvízi úszó, Gercsák Csaba később érkezik a brit fővárosba.

"Remélem, jó antré lesz a holnapi" - jelentette ki bizakodóan a kapitány. "Mindjárt az első napon vízbe szállnak vegyesúszóink, Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna, illetve Cseh László és Verrasztó Dávid, ők este már éremért úszhatnak, akárcsak 400 gyorson Kis Gergő. Szintén szombaton van jelenése a 100 mell selejtezőjében Gyurta Dánielnek és 100 pillangón a teljes magyar csapat legfiatalabbjának, Szilágyi Liliánának."

Szerencsét próbál a nyitónapon a 4x100-as női gyorsváltó is, Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn, Risztov Éva, Dara Eszter összetételben.

"Vérmes reményeink itt aligha lehetnek, hiszen nem a legerősebb összeállításban indulunk, miután a vegyesen érdekelt Hosszút és Jakabost nem vethetem be a váltóban is, az már túl sok lenne nekik egy napra" - mondta Kiss László.

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #4 Dátum: 2012. Július 28. - 23:54:58 »

Hosszú alig bírt kiszállni a medencéből, Gyurta örömúszással ment a döntőbe
Dajka Balázs|2012. 07. 28., 22:37|Utolsó módosítás:2012. 07. 28., 23:25|

Elégedett volt a négyszáz vegyesen elért negyedik helyével Hosszú Katinka, aki úgy érzi, mindent beleadott a döntőben, és a fáradtságtól a medencéből is alig bírt kijönni. Gyurta Dániel száz mellen elrontotta a fordulóját, ezért bízik abban, hogy a vasárnapi döntőben még jobb időt úszhat, szerinte nincs nagy különbség a második és a hetedik között. A 400 gyorson hatodik Kis Gergő a legjobb európai versenyző lett a számában, és nagyon büszke rá, hogy már van egy olimpiai pontja.

"Azért nyomtam meg annyira az elejét, mert az első 200-on jónak számítok, muszáj volt erősen kezdenem ahhoz, hogy a végén is ott tudjak maradni a mezőny elején" - nyilatkozta az [origo]-nak a 400 méter vegyesen elért negyedik helye után Hosszú Katinka, aki féltávnál még vezetett. Hosszú egyáltalán nem tűnt csalódottnak az eredmény miatt, azt mondta, örül annak, amit elért, mert mindent beleadott, és a medencéből is alig bírt kiszállni a fáradtságtól. "Ma ez ennyire volt elég" - tette hozzá a szám 2009-es világbajnoka.

A győzelmet a kínai Je Si-ven szerezte meg egy hatalmas hajrával, megelőzve az világbajnoki címvédő amerikai Beiselt és a másik kínai Lit. A világrekorddal győző, 16 éves kínai Jeről Hosszú Katinka azt mondta, hogy már a reggeli úszásnál is lehetett látni, hogy jó lesz, de a verseny közben nem nagyon figyelt a többiekre, próbált saját magára koncentrálni. "Úgy vagyok vele, hogy még sosem úsztam döntőt olimpián, Pekingben tizenkettedik lettem, most negyedik, ha így folytatom, akkor átmegyek mínuszba" - mondta mosolyogva arra az észrevételünkre, hogy nem tűnik túlságosan csalódottnak.

"Az olimpia előtt arra tettem volna a legnagyobb összeget, hogy 400 vegyesen érem el a legjobb eredményt, de még van három versenyszámom, így azokban próbálok minél jobb eredményt elérni, hátha lesz ennél jobb" - jelentette ki. Jó jelnek vette a 200 méter pillangó előtt, hogy ezen a versenyszámon elég jól ment neki.

Kis Gergő lett az első pontszerző magyar úszó, az ajkai versenyző legjobb európaiként (3:47.03-as idővel) hatodik helyen zárt a 400 méteres gyorsúszás döntőjében. "Az az igazság, elfáradtam, a reggeli úszás jobban esett. Ez egy tanuló négyszáz volt, még csak 14 hónapja vagyok gyorsúszó, és a 400 rövid távnak számít nekem, úgyhogy itt olimpiai hatodiknak lenni nagyon nagy élmény" - mondta egyszuszra Kis a futam után.

Kisnek ez a harmadik olimpiája, és a saját maga, illetve a közvélemény által támasztott elvárás fokozatosan lett egyre nagyobb: Athén előtt még azt gondolta, de jó lenne, ha kijutna az olimpiára, ez sikerült neki. Peking előtt már úgy volt vele, egy döntőt el lehet csípni, és ez is teljesült, hiszen 400 vegyesen hatodikként zárt, most viszont már elvárják tőle, hogy ott legyen a fináléban.

"Egy dolgot el akartam kerülni, azt, hogy utolsóként végezzek. Ez sikerült, és azért lehet örülni a hatodik helynek, mert így az én nevemet is felolvassák majd a pontszerzők között. Minden sportoló elképzeli magában, milyen lehet a dobogón állni, az érmekkel fotózkodni, de előzetesen is éreztem, hogy nincs esélyem az első három közé odaférni. Azt viszont tudtam, hogy a negyedik-nyolcadik helyért óriási tülekedés lesz, amiből nem jöttem ki rosszul. Nekem már van egy pontom" - mondta büszkén Kis, aki 1500 gyorson indul még az olimpián, és ott komoly éremeséllyel száll medencébe.

Phelps még a dobogóról is leszorult

A magyarok nélküli döntők közül 400 vegyesen Ryan Lochte 4:05.18-as idővel nyert, megelőzve a brazil Thiago Pereirát és a japán Hagino Koszukét, és a csak negyedikként célba csapó címvédő Michael Phelpset. A nap zárószámát, a 4x100-as gyorsváltót az ausztrálok nyerték 3:33.15 perces új olimpiai csúccsal, megelőzve Hollandiát és az Egyesült Államokat.

Az este harmadik magyar résztvevője, Gyurta Dániel a 100 mell első elődöntőjében ötödikként, új országos csúccsal, 59.74 másodperccel csapott célba. Összesítésben hetedikként jutott be a vasárnapi fináléba, ehhez az kellett, hogy a második elődöntőből csak ketten előzzék meg.

Gyurta pont akkor érkezett a vegyes zónába a magyar újságírókhoz, amikor elindult a sorsáról döntő második futam, így velünk nézte végig a versenyt. Előtte még azt mondta, hogy nem bánkódna nagyon, ha nem jutna döntőbe, de a végén mosolygott egy nagyot, amikor kiderült, hogy döntős.

Gyurta azt mondta, hogy elrontotta a fordulóját, de ennek ellenére is tudott javítani az idején, ezért nagyon elégedett. "Nem emlékszem arra, hogy egy nap alatt kétszer 1 percen belül úsztam volna. Amit ma nyújtottam, az azt mutatja, hogy a gyorsaságommal és az erőnlétemmel minden rendben van" - jelentette ki Gyurta, aki bízik abban, hogy fő számában, a 200 mellen minden a tervek szerint alakul.

A magyar úszó azt mondta, nem volt elvárás magával szemben a döntő, neki ez egy örömúszás volt. "Azt is látni kell, hogy ennek a mezőnynek a 80 százaléka kifejezetten a 100 méterre készül, rajtam kívül csak Kitadzsima kifejezetten 200-as úszó" - magyarázta Gyurta, hozzáétve: most már elmondhatja: a 200-asok között is jó 100-as úszóvá vált.

A holnapi döntőbeli esélyeiről azt mondta, hogy ebben a mezőnyben nincs nagy különbség a második és a hetedik között. Szerinte ha nem rontja el a fordulót, pár századot biztos tud javítani, de helyezésben nem akar gondolkodni.

A magyar résztvevős döntők eredményei
Női 400 m vegyes:

1. Je Si-ven  (Kína) 4:28.43 perc - világcsúcs (régi: 4:29.45 perc, Stephanie Rice (ausztrál), 2008.08.10., Peking)
2. Elizabeth Beisel (Egyesült Államok) 4:31.27
3. Li Hszüan-hszü (Kína) 4:32.91
4. Hosszú Katinka 4:33.49

Férfi 400 m gyors:
1. Szun Jan (Kína) 3:40.14 perc
2. Park Te Hvan (Koreai Köztársaság) 3:42.06
3. Peter Vanderkaay (Egyesült Államok) 3:44.69
...
6. Kis Gergő 3:47.03

Csehvel kibabrált Phelps, Gyurta csúcsot úszott, Hosszú és Kis döntős
[origo]|2012. 07. 28., 14:35|Utolsó módosítás:2012. 07. 28., 14:41|

Már az első nap komoly csalódás érte a magyar szurkolókat az olimpián, Cseh László ugyanis nem jutott a döntőbe kedvenc úszószámában. Ott lesz viszont a fináléban Hosszú Katinka és Kis Gergő, Gyurta Dániel pedig országos csúccsal köszönt be Londonban.

A 400 vegyes előfutamában Cseh László a nagy ellenfél Michael Phelps mellett úszott, a mezőnyből kiemelkedtek ők ketten, az amerikai pedig nagy hajrával, csupán 0,07 másodperccel végzett Cseh előtt. Ez a minimális különbség azonban döntőnek bizonyult a döntőbe jutás szempontjából, hiszen a többi előfutam is nagyon erős volt, Phelps a nyolcadik idővel jutott a fináléba, ami automatikusan azt jelentette, hogy Cseh csupán a kilencedik lett.

Ugyanebben a számban Verrasztó Dávid sem lépett tovább, csak 22. lett. A másik amerikai szupersztár, Ryan Lochte a harmadik idővel finalista.

A nőknél 400 vegyesen viszont lesz döntősünk az esti programban, Hosszú Katinka a harmadik legjobb idővel kvalifikálta magát. Itt is két magyar indult, de Cseh Lászlóhoz hasonlóan Jakabos Zsuzsanna is csak a kilencedik eredményt érte el, így ő sem jutott tovább.

Kis Gergő előfutamában második lett 400 gyorson, de mivel az első helyen végzett koreait kizárták, így megnyerte a futamot, összesítésben pedig a negyedik legjobb idővel jutott az esti döntőbe.

Gyurta Dániel parádésan mutatkozott be Londonban, gyengébbik számában, 100 mellen új oszágos csúccsal (59,76 mp) nyerte meg előfutamát, és szintén a negyedik idővel került a középdöntőbe.

Az egész magyar olimpiai csapat legfiatalabb tagja, a 15 éves Szilágyi Liliána 34. helyen zárt 100 m pillangón, míg a Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn, Risztov Éva, Dara Eszter összeállítású 4x100 méteres női gyorsváltó a 15. lett.

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #5 Dátum: 2012. Július 29. - 21:53:50 »

Gyurta harmadik csúcsa sem volt elég az éremhez
[origo]|2012. 07. 29., 21:30|Utolsó módosítás:2012. 07. 29., 21:39|

Gyurta Dániel ismét országos csúcsot (59,53 mp) úszott 100 mellen, ez a negyedik helyre volt elég a londoni olimpián.

Gyurta a gyengébb számában az előfutamban és a középdöntőben is országos rekordot állított fel, ezt döntötte meg a fináléban. A 200-on kétszeres világbajnok 23 éves magyar úszó bronzérme mindössze négy századon múlt. A győzelmet a dél-afrikai Cameron van der Burgh szerezte meg 58,46-os világcsúccsal.

Kozma Dominik megjavítva délelőtti egyéni csúcsát a tizedik helyen végzett az elődöntőben, így nem jutott döntőbe 200 méteres gyorsúszásban. A szám 21 esztendős Európa-bajnoki bronzérmese az esti második futamban 1 perc 46,93 másoperces idővel ötödikként csapott célba.

Női 400 méter gyorson a francia Camille Muffat olimpiai csúccsal (4 perc 1,45 mp) diadalmaskodott.

Megverték a Lochte-val és Phelpsszel felálló amerikaiakat
MTI|2012. 07. 29., 22:31|Utolsó módosítás:2012. 07. 29., 22:32|

A francia csapat hatalmas küzdelemben nyerte a 4x100 méteres gyorsúszás váltóversenyét vasárnap a londoni olimpián.

A futam kísértetiesen hasonlított a négy évvel ezelőtti pekingi fináléra, azzal a különbséggel, hogy akkor az amerikaiak diadalmaskodtak.

Eredmények, férfiak:
4x100 m gyorsváltó, olimpiai bajnok:

Franciaország (Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Clément Lefert, Yannick Agnel) 3:09.93 perc

2. Egyesült Államok (Nathan Adrian, Michael Phelps, Cullen Jones, Ryan Lochte) 3:10.38
3. Oroszország (Andrej Grecsin, Nyikita Lobincsev, Vlagyimir Morozov, Danila Izotov) 3:11.41

Kozma egyéni csúccsal elődöntős 200 gyorson - a többi magyar nem jutott tovább
MTI|2012. 07. 29., 13:39|Utolsó módosítás:2012. 07. 29., 14:23|

Kozma Dominik egyéni csúcsot úszva bejutott a 200 m gyors elődöntőjébe vasárnap a londoni olimpián. Nem sikerült továbblépnie Sztankovics Annának 100 m mellen és Povázsay Eszternek 100 m háton, akárcsak Bohus Richárd férfi 100 m háton. A 400 gyorson induló Risztov Éva és Kapás Boglárka sem jutott tovább a 4x100-as férfi gyorsváltóhoz hasonlóan.

A szám 21 esztendős Európa-bajnoki bronzérmese 1:47.18 perces időt úszott az ötödik előfutamban, amelyben ezzel negyedik lett. Kozma összesítésben a kilencedik legjobb idővel került be az esti elődöntőbe.

"Időben és helyezésben is rosszabbra számítottam, így elégedett lehetek a teljesítményemmel" - nyilatkozta az MTI-nek Kozma. "Úgy gondoltam, hogy valahol a 18. hely környékén végzek, ehhez képest kilencedikként jutottam tovább, ráadásul négy tizedet javítottam az egyéni csúcsomon. Este legalább ugyanennyit várok magamtól..."

Sztankovics Anna a 31. helyen zárt 100 m mellúszásban. A Jövő SC 16 esztendős tehetsége 1:09.65 perces idővel, egyéni csúcsától valamivel több mint három tizeddel elmaradva csapott a célba, ezzel előfutamában másodikként zárt. A számban 46-an indultak.

Povázsay Eszter a  45 fős mezőnyben a 37. helyen zárt 100 m háton. A 21 esztendős magyar úszó 1:03.55 perces idővel csapott célba a második futamban, amelyben ezzel az idővel hatodik lett.

Bohus Richárd a 22. helyen végzett 100 m hátúszásban. Az idei Európa-bajnokságon ebben a számban nyolcadik békéscsabai sportoló saját előfutamában 54.84 mp-es idővel ötödikként csapott célba. A számban 43-an indultak.

Risztov Éva a 16., Kapás Boglárka pedig a 17. helyen végzett a mindkettőjük számára gyengébbik számnak számító 400 m gyoron. Előbbi a harmadik futamban 4:09.08 perces idővel negyedikként zárt, míg utóbbi 4:10.01 percet úszott, ezzel az utolsó, ötödik előfutamban hetedikként csapott a célba. A 35 úszó közül a legjobb nyolc jutott be az esti döntőbe.

"Tíz éve 4:07-tel még világbajnoki ezüstöt tudtam nyerni, most az országos csúcsommal sem tudtam volna a döntőnek még a közelébe se jutni, ekkorát változott, fejlődött azóta a világ" - mondta Risztov az MTI-nek. "Ezzel együtt hatalmas dolognak tartom, hogy itt vagyok, megint olimpián szerepelhetek, s még így, százévesen is nagyon jól éreztem magam."

Az előfutamok sorát a 4x100-as férfi gyorsváltók küzdelme zárta, amelyben a magyar csapat is részt vett, a továbbjutás valós esélye nélkül. A Balog Gábor, Bernek Péter, Kis Gergő, Takács Krisztián összeállítású staféta egyetlen riválist, a venezuelaiak váltóját megelőzve a 14. helyen végzett 3:21.91 perccel.
« Utoljára szerkesztve: 2012. Július 29. - 23:00:42 írta wade51 »

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #6 Dátum: 2012. Július 30. - 14:35:04 »

Hosszú nagy dilemma elé állította magát
Dajka Balázs|2012. 07. 30., 13:54|Utolsó módosítás:2012. 07. 30., 13:55|

Mind a két magyar induló bejutott a legjobb 16 közé a 200 méteres női vegyesúszásban a londoni olimpián, Hosszú Katinka a negyedik, Verrasztó Evelyn a nyolcadik időt úszta hétfő délelőtt. Hosszú még magát is meglepte a remek időeredményével, és most az a nagy kérdés, hogy melyiket válassza a 200 vegyes és a 200 pillangó közül.

Verrasztó két váltóban is úszik, ezek mellett a 200 vegyes az egyetlen egyéni száma, úgyhogy érthető módon odatette magát, harmadik lett a futamában. Az úszás után úgy nyilatkozott, a pillangó és a hát elég erős volt, de hozzátette, neki így kéne úsznia. "Az a baj, hogy az erős kezdés után nem bírom a mellet, és 22 évesen már nem fogok megtanulni jól úszni mellen" - mondta Verrasztó, akit aztán az egyik magyar újságíró figyelmezetett tréfásan arra, hogy elnézte a korát, mert már elmúlt 23.

Verrasztó 2008-ban elképesztően balszerencsés volt, az elődöntőben századra ugyanannyit úszott mint a japán Kitagava Aszami, így szétúszás döntött a döntőről, ez pedig ázsiai ellenfelének sikerült jobban. Most azt mondta, bár azért úszik, hogy nyerjen, a gyengébb mellúszása miatt a döntőnek is örülne, majd azt fejtegette, reméli, nem nyolcadik lett. "Persze, hogy nyolcadik lettem, jobb lenne, ha este jött volna össze ez a helyezés" -  bosszankodott egy sort, miután meglátta az eredményt, de a rosszkedv csak pillanatnyi volt, végül egy mosolyogva vonult be az öltözőbe.

Hosszú Katinka is vidámnak tűnt, ami érthető is, mivel a 2:10.68 perces idejével megközelítette a szuperdressz nélküli legjobbát 200 vegyesen. "Sokkal jobban érzem magam, mint a 400 vegyes után, az úszás is jobban esett. Az edzőm, Dave Salo azt mondta, ha a 400 vegyesre nem voltam eléggé rápihenve, akkor a 200 vegyes lesz a számom, mire mondtam neki, hogy kedden a 200 pillangó is vár rám. A délutáni középdöntő után fogjuk eldönteni, hogy melyiké legyen a prioritás, mert ha sikerül becsúszni az elődöntőben 2:10 alá 200 vegyesen, akkor komoly dilemma előtt állok majd."

Hosszú a 2009-es római vébén mindkét számban bronzérmet nyert, vagyis mindkettő fekszik neki, a gond csak az, hogy a keddi esti programban alig negyedóra van a két döntő között.

Csehnek elege van a kilencedik helyből
[origo]|2012. 07. 30., 12:27|Utolsó módosítás:2012. 07. 30., 13:56|

Cseh László és Biczó Bence bejutott az esti elődöntőbe 200 méter pillangón a londoni olimpián. Cseh László egy kicsit jobb időre számított, a dinamikát hiányolta az úszásából, a 400 vegyes kudarca pedig még mindig nagyon fáj neki. Biczó úgy érzi, elszúrta az úszást, és este ennél sokkal jobb teljesítményt kell nyújtania.

Mindkét magyar a negyedik futamba kapott besorolást: a 400 vegyesen nagy meglepetésre a fináléról lemaradt Cseh a második százon óriási tempót diktálva jött fel a második helyre, míg Biczó jól kezdett, majd kissé visszaesett, de az utolsó 50-en nagy hajrával végül harmadik lett a japán Macuda Takesi és Cseh mögött.

Az utolsó nyolcfős előfutam előtt Cseh 1:55.86 perccel hatodik, Biczó pedig 1:56.51 perccel nyolcadik helyen állt, azaz már nem volt félnivalójuk. Végül Cseh a kilencedik, Biczó pedig a 13. idővel jutott tovább.

"Nem volt rossz ez a reggeli úszás, de időben kicsit jobbra számítottam" - mondta Cseh László helyszíni tudósítónknak az úszása után. "Megint csak egy kicsivel maradtam el a futamgyőzelemről, megint kilencedik vagyok, ezen javítanom kell este" - utalt arra, hogy szombaton 400 méter vegyesen nem jutott tovább az elődöntőből. "Nem fáradtam el annyira, egy kis dinamika hiányzott az úszásomból, de remélem, ez majd meglesz estére" - mondta, majd hozzátette, hogy ha még egy 200 méterre odaállították volna, azt is le tudta volna nyomni.

A 400 vegyes kudarcát a hétfőn délelőtt látottak alapján sikerült feldolgozni, de nem szeretett volna beszélni róla, kérdésünkre csak annyit mondott: "Nagyon fáj, maradjunk is ennyiben".

"Örülök, hogy benn vagyok a 16-ban, mert elszúrtam ezt a mai úszást" - mondta az ifjúsági olimpiai bajnok Biczó. "Úgy éreztem, hogy ez nincs meg, és amikor megláttam az időmet, úgy szálltam ki a vízből, hogy nem vagyok középdöntős. Szerencsére végül összejött, de este jóval több kell."

Mutinának nem sikerült, térdsérülés miatt nem jött össze az ajándék

Mutina Ágnes az ötödik előfutamban volt érdekelt 200 méter gyorson, 1:59.56-os ideje nem elég a továbbjutáshoz.
Kiúszta magát, és sajnálja, hogy nem jött össze neki, mert úgy érezte, hogy a mezőny nem volt annyira erős - mondta úszása után helyszíni tudósítónknak Mutina Ágnes, aki összesítésben a 22. helyen végzett.

Azt mondta, érezte, hogy nem volt csúcsformában, két másodperccel elmaradt egyéni legjobbjától, de ebben az is benne van, hogy pár hete térdsérülést szenvedett, meg is kell majd műteni az olimpia után. Azért is sajnálja, hogy nem sikerült a továbbjutás, mert édesanyjának ma van a születésnapja, és ezzel akarta meglepni.

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #7 Dátum: 2012. Július 30. - 23:19:20 »

Hosszú döntős, de Verrasztó javára visszaléphet
[origo]|2012. 07. 30., 22:59|Utolsó módosítás:2012. 07. 30., 23:15|

Hosszú Katinka az ötödik legjobb idővel bejutott a 200 méteres vegyesúszás keddi döntőjébe, Verrasztó Evelyn viszont a 9. helyen fejezte be a számot, így lemaradt a fináléról a londoni olimpián. Hosszú Katinka azonban még bejuttathatja, amennyiben egy másik szám miatt visszalép a döntőtől.

Mindkét magyar az első elődöntőben úszott, Hosszú kiváló versenyzéssel, 2:10.74 perces idővel megnyerte a futamot, míg Verrasztó 2:11.53-mal a negyedik lett.

"Nem kerültem közelebb a megoldáshoz, meg kell beszélnem az edzőmmel, hogy mi legyen" - mondta Hosszú arról a dilemmáról, hogy 200 vegyes döntőjében,vagy 200 pillangó középdöntőjében induljon el kedden. A két számot ugyanis egy órán belül rendezik az esti programban, és Hosszú  mindkettőben világbajnoki bronzérmes.

"Óriási dolog olimpiai döntőt úszni, ott még egy nyolcadik hely is nagy szó. Itt most nem úsztam ki magam, így is futamgyőztes lettem, az utolsó ötvenen elég simán behúztam a győzelmet. Legkorábban holnap délelőtt kiderül, mi lesz, de az biztos, hogy pillangón elindulok."

Ha Hosszú visszalépne, pont Verrasztó Evelyn jutna be a döntőbe: "Mi erről nem beszéltünk, erről csak Katinka dönthet, nekem nincs beleszólásom" - mondta Verrasztó. "Azért mi versenyzők vagyunk, én is azt szeretem, ha a vízben dőlnek el a dolgok. Nagyon elszomorít ez a kilencedik hely, de nem tudok mit csinálni, azt hiszem, a mellen ment el a jobb eredmény."

A második elődöntőben a 400-on világcsúccsal aranyérmet nyert 16 éves kínai Je Si-ven új olimpiai rekorddal utasította maga mögé a mezőnyt, és várhatja a legjobb idővel (2:08.39) a finálét.

Lehet, hogy megérdemlem - Cseh Lászlónak rémálom a londoni olimpia
[origo]|2012. 07. 30., 22:19|Utolsó módosítás:2012. 07. 30., 23:00|

Biczó Bence és Cseh László sem jutott be a 200 méteres pillangóúszás döntőjébe hétfőn a londoni olimpián. Biczó egy hellyel csúszott le a fináléről, Cseh viszont csak a 12. helyen zárt. A szám Európa-bajnoka közvetlenül a futam után összetörve nyilatkozott az [origo]-nak, úgy érzi, ez volt élete legrosszabb versenye.

"Ez egy nagy szar volt, borzalmasan úsztam, a végére a karom nem működött, már nem tudtam olyan gyorsan tempózni, ahogy akartam. Ez életem legrosszabb versenye. Lehet, hogy megérdemlem, ennyi" - mondta Cseh László, miután második számában sem jutott döntőbe.

Az olimpia első napján fő számában, a 400 vegyesen végzett a kilencedik helyen, akkor azt hitte, hogy az előfutamában elég a mellette úszó Michael Phelpsre tapadnia, de eltaktikázta magát, amiről Kiss László szövetségi kapitánynak a Tévedések vígjátéka című Shakespeare-mű jutott az eszébe. Bár a 200 pillangón nem számított aranyesélyesnek, Pekingben még ezüstérmet nyert ebben számban, májusban pedig Európa-bajnok lett Debrecenben.

Most mindkét magyar a második elődöntőben szerepelt, a futamban Cseh a hetedik, összesítésben pedig 12. lett, 1.55.88-as ideje majdnem egy másodperccel gyengébb a debreceni idejénél.

Biczó Bence 1:55.36-tal az ötödik lett, így egyetlen hellyel maradt le a döntőről. "Nagyon jól jött ki, hogy Lacival egymás mellett úsztunk, tudtunk menni egy jó iramot" - mondta az [origo]-nak. "Százig teljesen jónak éreztem a tempót, az utolsó húsz méter volt kritikus: a benyúlás teljesen rosszul jött ki, azt tudom okolni. Az, hogy három európai is előttem végzett reális, mert például a szerb Stjepanovic, aki nyolcadik helyen lett döntős, délelőtt egy iszonyú nagy egyéni csúccsal kezdett délelőtt, csak azért, hogy középdöntőbe juthasson."

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #8 Dátum: 2012. Július 31. - 14:28:56 »

Bevállalja a gyilkos tempót Hosszú Katinka
[origo]|2012. 07. 31., 12:30|Utolsó módosítás:2012. 07. 31., 14:16|

Úgy döntött, nem lép vissza egyik számtól sem, így egy órán belül kell teljesítenie a 200 méteres pillangó elődöntőjében és a 200 méter vegyes döntőjében Hosszú Katinkának. Ez azt is jelenti, hogy Verrasztó Evelyn nem lehet ott a vegyes döntőjében.

Egyik számtól sem lép vissza Hosszú Katinka. Az [origo] helyszíni tudósítójának elmondta, úgy döntött, a 200 méteres pillangó elődöntőjében és a kevesebb mint egy órával később kezdődő 200 méteres vegyesúszás döntőjében is rajthoz áll.

Hosszú azt mondta, dilemmázott azon, hogy melyik versenyszámban induljon, amiatt is, mert Verrasztó Evelyn úszhatott volna helyette a 200 méter vegyes döntőjében, ha visszalép. Végül úgy volt vele, hogy ez már a harmadik olimpiája, és nem tudja, hogy ezután lesz-e még esélye döntőben úszni olimpián. "Ez egy olyan lehetőség, amit meg kell ragadni" - tette hozzá.

Hosszú szerint emiatt nem lesz harag köztük Verrasztóval. "Elég gyilkos lesz. Ha nem is kell 100 százalékot adni, de 98 százaléknál kevesebbet nem adhatok bele" - válaszolt Hosszú arra a kérdésre, hogy mennyire tud spórolni az erejével a vegyesúszás döntője előtt. Azt mondta, nem gondolkozik helyezésben vegyesben, már annak is örülni fog, ha megelőz valakit.

Gyurta jobban úszott a vártnál, és még maradt benne
[origo]|2012. 07. 31., 12:40|Utolsó módosítás:2012. 07. 31., 12:47|

A legjobb idővel jutott tovább előfutamából Gyurta Dániel 100 méter mellen. Azt mondja, jól érezte magát a vízben, és nem úszta ki magát.

"Kellett ez az úszás, már rég úsztam 200-at, az elmúlt napokban a 100 méterre koncentráltam" - mondta az [origo] tudósítójának Gyurta Dániel, aki a 200 méteres mellúszás előfutamában a legjobb idővel jutott tovább az esti elődöntőbe.

Gyurta 2:08.71-es idővel ért célba, ez jobb, mint amire számított, előzetesen 2:09 körüli idővel kalkulált. "Sikerült úgy úszni, ahogy szerettem volna, és jól tudtam beosztani az erőmet" - jelentette ki.

Gyurtát nem zavarta, hogy az előfutamában könnyedén nyert, így szinte egyedül kellett úsznia. "A beosztás a világranglista alapján készül, tudtam, hogy a harmadik futamban leszek, de az igazán nagy úszó akkor tud teljesít, ha nincsenek mellette" - mondta.

Állítása szerint a végén már visszavett, nem nyomta teljes erőből. "Csak az egyéni csúcsomat akarom megjavítani" - válaszolta arra a kérdésre, hogy megcélozta-e a világrekorodot. A legnagyobb riválisának tartott Koszuke Kitadzsima úszására azonban nem volt kíváncsi, mint mondta, inkább levezetni megy. Kitadzsima végül az ötödik legjobb idővel jutott be, két brit és egy honfitársa is megelőzte.

Bekúszott a döntőbe a férfi gyorsváltó
MTI|2012. 07. 31., 13:37|Utolsó módosítás:2012. 07. 31., 13:38|

A nyolcadik helyen bejutott a döntőbe a Kozma Dominik, Bernek Péter, Cseh László, Kis Gergő összeállítású 4x200-as magyar gyorsváltó a londoni olimpián.

A magyar váltó az első futamban kapott helyet, ahol 7:11.64 perces idővel a negyedik helyen végzett. "A 100 gyorson természetesen a váltó miatt nem indultam, és lehet, hogy éppen ez kellett a döntőbe jutásunkhoz, mert így pihenten ugrottam a vízbe" - mondta Kozma Dominik. "Este még javítani akarunk, remélem, hogy a hatodik helyet elcsípjük" - tette hozzá.

"Örülök a csapat sikerének" - mondta röviden Cseh László.
A legjobb idővel, 7:06.75 perccel az amerikaiak kerültek a magyar idő szerint 21:51-kor kezdődő fináléba.

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #9 Dátum: 2012. Július 31. - 23:15:54 »

A hazaiak kedvence megelőzte a kiengedő Gyurtát, Hosszú hullafáradtan tempózott
[origo]|2012. 07. 31., 22:11|Utolsó módosítás:2012. 07. 31., 22:44|

Gyurta Dániel a második legjobb idővel jutott a döntőbe kedvenc számában, 200 méter mellen a londoni olimpián, míg Hosszú Katinka csak az utolsó, nyocladik helyen végzett a 200 vegyes döntőjében.

Gyurta, a 200 mell kétszeres magyar világbajnoka - a tőle megszokott - fantasztikus hajrával nyerte meg elődöntős futamát, összesítésben pedig csak a hazaiak kedvence, a brit Michael Jamieson tudott jobb időt úszni.
A címvédő japán Kitadzsima Koszuke mindössze az ötödik idővel került a fináléba.

"Az utolsó húsz méteren már kiengedtem, úgyhogy van még tartalék" - mondta Gyurta Dániel az MTI-nek nyilatkozva. "A döntőben a győztesnek 2:08-on belül kell célba érkeznie. Hogy a két angol nagyon jó, azt tudtuk, és itt Londonban saját közönségük még spannolja is őket. Én azonban magamra figyelek, nem másra, arra, hogy technikailag jó legyek, és minden energiát kiadjak magamból".

Jakabos Zsuzsanna az ötödik legjobb döntővel jutott 200 m pillangón a szerda esti döntőbe, míg Hosszú Katinka ugyanebben a számban éppen lemaradt a fináléról, mivel kilencedik lett.

Hosszú negyven perccel később a 200 vegyes döntőjében lépett rajtkőre, ám csupán az első ötven méteren tudta tartani a lépést az élbollyal, utána elfáradt, és messze lemaradva a mezőnytől a nyolcadik helyen zárt. A számot a 16 éves kínai Je Si-ven nyerte, akit a 400 vegyesen aratott győzelme után doppingolással vádoltak meg.

"Ami a kilencedik helyet illeti pillangón, tudat alatt biztos bennem volt, hogy az elődöntő után még vár rám egy vegyesdöntő is. Késő bánat, utólag hiába okos az ember. Hiányérzetem persze van, érmet szerettem volna, és szombaton nagyon közel is voltam hozzá 400 vegyesen".

A Kozma Dominik, Cseh László, Bernek Péter, Kis Gergő összeállítású 4x200 méteres férfi gyorsváltó nyolcadik lett. A bravúros teljesítménnyel finalista magyar négyes nem tudott újabb meglepetést okozni, és végig nyolcadik helyen volt. A győzelmet a Ryan Lochte, Conor Dwyer, Ricky Berens, Michael Phelps amerikai kvartett szerezte meg, amivel Phelps minden idők legeredményesebb olimpikonja lett.

Kis Gergő, a gyorsváltó tagja: "Örömúszás volt ez a részünkről, mert úgy vágtunk neki, hogy akárhányadikok is leszünk, a lényeg az, hogy olimpiai döntőben szerepelhetünk. A selejtezőben megelőztük például az oroszokat és a japánokat is, szerintem maximálisan elégedettek lehetünk".

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #10 Dátum: 2012. Augusztus 01. - 14:24:13 »

Kezdem visszanyerni az önbizalmam - Cseh megelőzte Lochtet és Phelpst
[origo]|MTI|2012. 08. 01., 12:50|Utolsó módosítás:2012. 08. 01., 13:17|

Cseh László elődöntőbe jutott férfi 200 méteres vegyesúszásban a londoni olimpia szerdai versenynapján, ugyanebben a számban Verrasztó Dávid a 35. helyen végzett. A hátúszó Balog Gábornak bejött a barna kenyér nutellával.

Cseh a harmadik előfutamban úszott 200 vegyesen, és a korábbi, balul sikerült londoni úszásaiból okulva - 400 m vegyesen és 200 m pillangón se jutott fináléba - végig az élmezőnyben tempózott, majd fokozatosan gyorsulva, viszonylag nagy előnnyel, egy testhosszal elsőként csapott a célba 1:57.20 perces idővel. Ennél jobbat a későbbi két nyolcasban sem ért el senki, így legjobb idővel került az esti elődöntőbe.

"Nem volt rossz, sőt, az előző napokhoz képest nagyon jó volt" - nyilatkozta helyszíni tudósítónknak Cseh László a futam után.

"A mellúszás nem volt az igazi, ebben kell javulni, és akkor akár valami nagy idő is összejöhet. Bár most is jót úsztam, ha ennél jobb lett volna az időm, akkor nagyon kiúsztam volna magam, de délután ennél is jobban kell mennem. Nagyjából megindult, ami napok óta szunnyad bennem, kezdem visszanyerni az önbizalmam" - mondta végre mosolyogva Cseh László, aki közel egy másodperccel előzte meg a második időt úszó amerikai Ryan Lochtet, a harmadik helyen a japán Hagino Koszuke, a negyediken pedig az amerikai Michael Phelps jutott tovább.

Verrasztó az ötödik, utolsó futamban szerepelt, és végig utolsóként tempózott, ennek eredményeként gyenge eredménnyel, 2:04,53 perccel ért célba, így a szám 36 indulója közül mindössze egyet előzött meg.

Balog Gábor és Bernek Péter elődöntőbe jutott férfi 200 m háton. Balog a második előfutamot hatalmas egyéni csúccsal és nagy fölénnyel nyerte meg, 1:56.98 perces idővel. Bernek a következő nyolcasban jól hajrázva harmadikként csapott célba. Balog az ötödik, Bernek a kilencedik idővel került az esti elődöntőbe.

"Barna kenyér nutellával" - válaszolta Balog, amikor helyszíni tudósítónk azt kérdezte tőle, hogy mi volt a reggeli, aminek köszönhetően ekkora egyéni csúcsot úszott.

Dara Eszter a 23. helyen végzett női 100 m gyorson. A magyar úszó a harmadik előfutamba került, ott elsőként csapott a célba 55,37 másodperces idővel, de nem jutott tovább. "Pocsékul rajtoltam, utána viszont ijedtemben nagyot úsztam, és egyéni csúcsot állítottam fel. Mi van, ha nem rontom el a rajtomat?" - értékelt Dara.

Sztankovics Anna a 200 m mellen előfutamában másodikként csapott a célba, de ő sem lépett tovább, a 29. helyen végzett.

A Mutina Ágnes, Jakabos Zsuzsanna, Hosszú Katinka, Verrasztó Evelyn alkotta 4x200 méteres gyorsváltó kilencedik lett, így nem jutott döntőbe.

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #11 Dátum: 2012. Augusztus 01. - 23:51:41 »

Cseh gyorsabb volt Phelpsnél a 200 vegyes elődöntőjében
MTI|2012. 08. 01., 22:16|Utolsó módosítás:2012. 08. 01., 22:42|

Cseh László a második legjobb idővel jutott a 200 méteres vegyesúszás csütörtöki döntőjébe a londoni olimpián.

A 400 vegyes fináléjáról lemaradó Cseh a második elődöntőben volt érdekelt, és magabiztosan, 1:56.74 perces idővel nyerte a futamot

Csehnél csak a 400 vegyesen diadalmaskodó Ryan Lochte úszott jobb időt - az első futamban -, míg a harmadik, a kedden minden idők legeredményesebb olimpikonjává előlépett, szintén amerikai Michael Phelps volt.

Jakabos a hetedik lett 200 pillangón
MTI|2012. 08. 01., 21:47|Utolsó módosítás:2012. 08. 01., 21:48|

Jakabos Zsuzsanna a hetedik helyen végzett 200 méteres pillangóúszásban szerdán a londoni olimpián. A magyar versenyző 50 méter után még negyedik volt, ám a táv felénél visszaesett, és később már nem tudott feljebb kapaszkodni.

A számot a kínai Csiao Liu-jang (Jiao Liuyang) nyerte, a második a spanyol Mireia Belmonte Garcia, a harmadik pedig a japán Hosi Nacumi lett.

Eredmények, női 200 m pillangó:
1. Csiao Liu-jang (Kína) 2:04.06 perc
2. Mireia Belmonte Garcia (Spanyolország) 2:05.25
3. Hosi Nacumi (Japán) 2:05.48
...7. JAKABOS ZSUZSANNA 2:07.33

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #12 Dátum: 2012. Augusztus 02. - 00:02:13 »

Gyurta Dániel világcsúccsal lett olimpiai bajnok
[origo]|2012. 08. 01., 20:39|Utolsó módosítás:2012. 08. 01., 22:27|

Gyurta Dániel óriási, 2:07.28 perces világcsúccsal győzött a 200 méteres mellúszás döntőjében a londoni olimpián. Az utolsó méterek nagyon szorosak voltak, Gyurta az édesanyjára gondolt, és megszerezte a magyar csapat második aranyát.

Gyurta már kedd délelőtt is könnyed úszással, 2:08.71 perces idővel jelentkezett, majd az esti elődöntőben futamát megnyerve, az utolsó 20 méteren kicsit kiengedve 2:08.32 perccel csapott célba.

A döntőben az első ötvenen a japán Kitadzsima eszement tempóban kezdett, világcsúcs-részidőn belül, 55 századdal Gyurta előtt fordult. Féltávnál még mindig a japán úszott az élen, de csökkent az előnye.

Gyurta nem a megszokott taktikával versenyzett, nem a hajrára tartalékolt, az utolsó szakaszra már 31 százados előnnyel fordult. Kitadzsima ekkorra elfáradt és lemaradt, és bár a brit Jamieson hajrában egyre közel került Gyutrához, megelőzni nem tudta a magyar úszót, aki döbbenetes világcsúccsal, 2:07.28 perccel elsőként csapott célba.

"Nagyon nehéz ilyenkor bármit is mondani. Nagyon nehéz volt az utolsó tíz méter, nagyon jöttek rám. A családomra és édesanyámra gondoltam, ami plusz erőt adott, szerintem ezért sikerült nyernem. Nagyon elfáradtam, de tudtam, hogy nem adnak semmmit ingyen, főleg egy olimpiai bajnoki címet" - nyilatkozta közvetelenül a verseny után Gyurta a Magyar Televíziónak.

Gyurta a londoni magyar küldöttség negyedik érmét szerezte. Szilágyi Áron győzelme előtt két cselgáncsozó végzett dobogós helyen: a 48 kg-os Csernoviczki Éva szombaton bronzot, a 66 kilós Ungvári Miklós pedig vasárnap ezüstöt nyert.

Eredmények, férfi 200 mell:
1. Gyurta Dániel 2:07.28 - új világcsúcs

2. Michael Jamieson (brit) 2:07.43
3. Tateisi Ryo (japán) 2:08.29
4. Kitadzsima Koszuke (japán) 2:08.35
5. Scott Weltz (amerikai) 2:09.02
6. Clark Burckle (amerikai) 2:09.25
7. Brenton Rickard (ausztrál) 2:09.28
8. Andrew Willis (brit) 2:09.44

Út az olimpiai aranyig

Gyurta Dániel már 15 évesen is közel járt az olimpiai bajnoki címhez, Athénban a négyszeres olimpiai bajnok Kitadzsima Koszuke mögött lett második a hosszabbik mellúszó távon. A korán jött siker után elmaradt a várt folytatás, az óbudai tehetség két évig nem ért el jelentős eredményt, és lelkileg sem volt rendben, saját bevallása szerint nem tudta kezelni a hirtelen jött népszerűséget.

2006-ban sikerült javítania egy rövidpályás Eb-arannyal, de ugyanabban az évben nem szerzett érmet a budapesti nagypályás Eb-n. Az igazi fordulatot a debreceni rövidpályás Eb jelentette 2007-ben, amikor megvédte a Helsinkiben szerzett elsőséget, és bár a pekingi olimpián csak ötödik lett, innentől kezdve töretlen volt a fejlődése.
2009-ben felért a csúcsra, a római vb-n az átmenetileg visszavonult Kitadzsima távollétében hihetetlen versenyzéssel nyerte meg az aranyérmet. Száz méternél nyolcadik, százötvennél is csak hatodik volt, ám a végén robbantott, és jobb benyúlással egyetlen századdal megnyerte az aranyérmet (2:07,64) a végig vezető amerikai Shanteau előtt.

Sokat elárult Gyurta nehéz éveiről a római vb-győzelme után elhangzott nyilatkozata. "Nem fogom ugyanazokat a hibákat elkövetni, mint az olimpia után. Megtanultam, miként kell fogadni a médiaérdeklődést, és hogyan kell viszonyulni a hirtelen megsokszorozódó barátokhoz" - mondta az akkor húszéves úszó, aki az Athén utáni szenvedést is sokra értékelte. "Örülök annak, hogy megjártam a poklot is, a negatív élmények megerősítettek, azokból lehet tanulni a legtöbbet."

2009-ben a harmadik rövidpályás Európa-bajnoki címét is megszerezte Isztambulban, ahol 2:00.67-es világrekordja minden várakozást felülmúlt. Mintaévnek nevezte ezt az esztendőt, az Év sportolója díjat is megkapta, de nem volt hajlandó a  pályafutása csúcsáról beszélni. "Szó sincs róla, hogy beértem volna, ez még az út eleje. Mellúszásban 24-25 évesen kezdenek igazán éretté válni a versenyzők, nekem Londonra kell késznek lennem minden téren."

A 200 mell világcsúcsának fejlődése az elmúlt 20 évben:

2:10.16   Mike Barrowmann (amerikai)   1992.07.29., Barcelona
2:09.97   Kitadzsima Koszuke (japán)   2002.10.02., Buszan
2:09.52   Dmitrij Komornyikov (orosz)   2003.06.14., Barcelona
2:09.42   Kitadzsima Koszuke (japán)   2003.07.24., Barcelona
2:09.04   Brendan Hansen (amerikai)   2004.07.11., Long Beach
2:08.74   Brendan Hansen (amerikai)   2006.08.05., Irvine
2:08.50   Brendan Hansen (amerikai)   2006.08.20.,  Victoria
2:07.51   Kitadzsima Koszuke (japán)   2008.08.06., Tokió
2:07.31   Christian Sprenger (ausztrál)   2009.07.30., Róma
2:07.28   Gyurta Dániel   2012.08.01., London

A következő évben is őt imádta az ország, amikor a Margitszigeten a mezőnyt leiskolázva nyerte meg első Eb-aranyát, akkor már dressz nélkül úszva 2:09,95-öt. Budapesti sikere még a római vb-aranynál is nagyobb erőket mozgatott meg benne: "Óriási energiákat érzek magamban, biztos vagyok benne, hogy nemcsak a londoni olimpiáig, hanem sokkal tovább kitart ez a lendület."

Egy évvel később a közben visszatért Kitadzsimával is meg kellett megküzdenie a sanghaji vb-n, de a szokásos taktikát megtoldotta egy erősebb kezdéssel, és ezzel a japán klasszis sem tudott mit kezdeni. Gyurta száznál a negyedik helyen fordult, majd ráúszott Kitadzsimára, végül az utolsó métereken megelőzte athéni legyőzőjét (2:08,41). "Éreztem, hogy nem szabad a legvégére hagynom a döntést, ezért is tapadtam rá Kitadzsimára. Végig erős iramot diktált, világcsúcs-részidőn belül volt, ennek ellenére kellett ritmust váltanom 150 méternél, ami nagyon nehéz volt." A gyorsabb kezdést tudatos munkával alapozta meg, egyre nagyobb hangsúlyt fektetett ugyanis a 100 mellre. Ebben a számban 2008-as Eb-n negyedik lett, majd a sanghaji vb-n hatodik helyen ért célba, holott korábban a döntő közelében sem volt.

2012-ben a debreceni Eb-n a 100 mellett kihagyta, a hosszabbik távon viszont higgadt profizmussal szállította az újabb hazai aranyérmet, új Eb-csúccsal (2:08,60) biztosan verve a mezőnyt.

Az olimpiára sikerült tovább javítania formáját, és a 200 szempontjából rendkívül biztató volt, hogy az egyéni csúcsát háromszor megjavítva csak hajszállal maradt le a bronzéremről 100 mellen.

Magyar olimpiai aranyérmek világcsúccsal

1948   Takács Károly   ötalakos gyorspisztoly   580 kör
1952   Csermák József   kalapácsvetés   60,34 m
1952   Novák Ilona, Temes Judit, Novák Éva, Szőke Katalin   4x100 m gyors    4:24.40 p
1964   Hammerl László   kisöbű sportpuska fekvő   597 kör
1972   Földi Imre   súlyemelés, légsúly   377,5 kg
1976   Németh Miklós   gerelyhajítás   94,58 m
1980   Varga Károly *   kisöbű sportpuska fekvő   599 kör
1988   Darnyi Tamás   200 m vegyes   2:00.17 p
1988   Darnyi Tamás   400 m vegyes   4:14.75 p
2012   Gyurta Dániel   200 m mell   2:07.28 p
* Varga Károly eredménye világcsúcs-beállítás volt.

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #13 Dátum: 2012. Augusztus 02. - 14:27:54 »

Phelps megviccelte a világot, Pulai egyéni csúccsal elődöntős
[origo]|MTI|2012. 08. 02., 13:24|Utolsó módosítás:2012. 08. 02., 13:52|

Pulai Bence kiváló úszással biztosította helyét a legjobb 16 között férfi 100 méter pillangón az olimpián. Ugyanitt Michael Phelps katasztrofális rajt után utolsó volt féltávnál, ám végül nagy riválisát, a szerb Cavicot is maga mögött haygva Pulaihoz hasonlóan megnyerte futamát.

Az előző játékokon Michael Phelps és Milorad Cavic drámai csatája miatt volt emlékezetes a férfi 100 pillangó, az amerikai négy éve egyetlen századdal (50,58) verte a szerbet, aki megóvta az eredményt, azzal vádolva az Omegát, hogy manipulálta az időmérőt.

Abban a vitában alulmaradt Cavic, most viszont úgy tűnt, hogy könnyedén visszavághat. A hatodik futamban ugyanis egymás mellé sorolták őket, és a kényelmesen kezdő Phelps mindössze a nyolcadik helyen volt féltávnál, az is benne volt, hogy elszáll ebben a számban. A folytatásban azonban felpörgött a 19 olimpiai éremnél tartó világklasszis, és végül megnyerte futamát.

Pulai Bence a harmadik futamban állt rajthoz, remek úszással nyerte meg a versenyt, közben csaknem négy tizedmásodpercet javított egyéni csúcsán, és 52,19-es eredményével elődöntőbe jutott.

"Örültem a futamgyőzelmemnek és az időmnek egyaránt, pláne, hogy nagy nevek voltak a mezőnyben" - mondta az MTI-nek Pulai. "Voltak hibák is persze, például a fordulómnál, de összességében elégedett vagyok, a hajrám is nagyon jól sikerült, és 37 századot javítottam eddigi legjobbamon. A 16 között még nehezebb lesz, de mindent megpróbálok ott is, a célom, hogy este 52 másodpercen belül érjek célba."

A 43 fős mezőnyben a 200-on aranyérmes dél-afrikai Chad Le Clos úszta a legjobb időt (51.54).

Kapás Eb-aranyát idéző úszással jutott döntőbe 800 gyorson
MTI|2012. 08. 02., 12:53|Utolsó módosítás:2012. 08. 02., 13:40|

Kapás Boglárka a hatodik legjobb idővel bejutott a 800 méteres gyorsúszás pénteki fináléjába, ugyanakkor Risztov Éva a csütörtöki eredményével a 13.  helyen zárt. 200 háton Szekeres Dorina nem jutott a középdöntőbe.

A debreceni Európa-bajnokságon ezen a távon bronzérmes Risztov a harmadik futamban kapott helyet, és 8:29,06 perces idővel ötödikként ért célba.

Ezt követően a Debrecenben aranyérmes Kapás lépett a rajtkőre, és 8:26,43-as teljesítményével második lett. Tempója jobb volt mint a májusi Eb-n a döntőben, ott 8:26,49-el nyert aranyat.

"Könnyedén úsztam, jólesett, vártam már nagyon, hogy újból versenyezhessek, mert a 400 gyors inkább csak a bemelegítésre volt jó. A debreceni Eb-n délután úsztam ennyire jól, így a döntőben még tovább javulhatok" - nyilatkozta az MTI-nek a kétszeres ifjúsági olimpiai bajnok Kapás.

"Nagyon jól sikerült ez a 800, délelőtt még egyszer sem úsztam ennyire jó időt. A döntőhöz ez is kevés ugyan, de különösebben nem készültem erre a számra. A lelkiismeretem tiszta, elégedett vagyok. Mától pedig készülök a jövő heti nagy megméretésre, a 10 kilométerre a nyíltvízi úszók között" - mondta Risztov.

A 35 fős mezőnyben a címvédő brit Rebecca Adlington nyújtotta a legjobb teljesítményt, 8:21,78 perccel.

A 200 méteres hátúszásban Szekeres Dorina a 35. helyen végzett, miután az első futamban 2:18.16 perces idővel a negyedik lett. A legjobb idővel, 2:07.54-gyel az amerikai Missy Franklin jutott az elődöntőbe.

Takács álmosan is jól sprintelt, már a döntő felé kacsintgat
MTI|2012. 08. 02., 11:54|Utolsó módosítás:2012. 08. 02., 12:42|

Takács Krisztián a 14. helyen bejutott az 50 méteres gyorsúszás elődöntőjébe csütörtökön a londoni olimpián. A magyar úszó a délelőtti futamtól tartott a legjobban, délután a döntőbe jutást is elérhetőnek tartja.

A magyar versenyzőt a hatodik futamban szólították rajtkőre, s ott 22.19 másodperces idővel a negyedik lett.

Az 58 fős mezőny leggyorsabbja a trinidadi George Richard Bowell volt 21.77-tel. "Az első lépés megvan, továbbjutottam a selejtezőből a 16-ba, ami rendre a legnehezebb a reggel miatt, ettől tartok mindig a legjobban" - nyilatkozta az MTI-nek Takács. "A tavalyi sanghaji vb-n, ahol döntőt úszhattam, 22.15-tel kezdtem, most 22.19-cel. Ha a folytatás is hasonló lesz, vagyis a textilruhás országos csúcsom, a 21.97 közelében érek célba, esetleg sikerülne azt megjavítanom, a nyolc közé is bekerülhetnék. Az már nagyon szép lenne."

Nem elérhető wade51

• Speed Drifter
  • Road Spirit
  • *
  • A kezdetektől!
« Válasz #14 Dátum: 2012. Augusztus 03. - 02:07:11 »

A szíve húzta fel a dobogóra Cseh Lászlót
[origo]|2012. 08. 02., 21:40|Utolsó módosítás:2012. 08. 02., 23:48|

Cseh László bronzérmes 200 m vegyesen

A pocsékul sikerült első két egyéni szám után 200 vegyesen már sikerült az éremszerzés Cseh Lászlónak a londoni olimpián. A világbajnok magyar úszó félelmetes hajrával ért fel a dobogóra, de a két amerikai, Michael Phelps és Ryan Lochte ellen nem volt esélye.

Cseh László hatalmas meglepetésre 400 vegyesen és 200 pillangón sem tudott a döntőbe jutni, így a 200 vegyes volt az utolsó esélye az éremszerzésre.
Az előfutambokból a legjobb, az elődöntőből pedig a második legjobb idővel jutott tovább, így reálisnak tűnt, holgy felférhet a dobogóra.

A rajt után Cseh az utolsó előttiként jött fel a víz alól, az első ötvenet, a pillangót követően pedig a harmadik helyen fordult. Háton visszacsúszott a negyedik helyre, mellen sem tudta megelőzni a Phelps, Lochte, Pereira hármast.
Az utolsó ötvenen, gyorson azonban fantasztikusat hajrázva előbb beérte, majd meg is előzte a brazilt, láthatóan a szíve vitte az utolsó métereken.

A két amerikait már nem lehetett megfogni, kisebb meglepetésre Phelps nyert Lochte előtt. Phelps ezzel a huszadik olimpiai érmét nyerte, már a tizenkilencedikkel is minden idők legeredményesebb olimpikonja volt.

Cseh a londoni magyar küldöttség ötödik érmét szerezte. Gyurta Dániel szerdai, 200 m mellen és Szilágyi Áron vasárnap kardban aratott diadala előtt két cselgáncsozó végzett dobogós helyen: a 48 kg-os Csernoviczki Éva szombaton bronzot, a 66 kilós Ungvári Miklós pedig vasárnap ezüstöt nyert.

Út a londoni bronzig

Az 1985-ös születésű Cseh László - aki négy és fél éves korában tanult meg úszni - a Spartacusban kezdte sportpályafutását. 2002-ben mutatta meg először tehetségét, a linzi ifjúsági Eb-n ezüstöt, a riesai rövidpályás felnőtt vébén bronzot szerzett 400 vegyesen.

2003-ban a barcelonai vébén ismét ezüstöt nyert, a 2004-es madridi Eb-n a vegyesváltóval harmadik, 100 m háton és 400 m vegyesen aranyérmes lett, ám az athéni olimpia titkos esélyesének egy rossz lépés következtében kifordult a jobb bokája, és egy lábközépcsont eltört a lábfejében. Így csupán 400 vegyesen sikerült felállnia a dobogóra.

2005-ben a montreali vébén a 100 háton nyert bronz-, illetve a 200 vegyesen szerzett ezüstérem után 400 vegyesen Európa-csúccsal lett aranyérmes, a 2006-os budapesti Eb-t két arannyal és egy ezüsttel zárta, majd 2007-ben a melbourne-i világbajnokságon egyetlen bronzéremmel (200 vegyes) térhetett haza.

A 2008-as eindhoveni Eb jó bemelegítésnek tűnt az olimpia előtt, 200 és 400 vegyesen is aranyérmes lett. Pekingben hiába úszott két fő száma mellett 200 pillangón is Európa-csúcsot, Michael Phelpst nem tudta megelőzni,  így három ezüstöt nyert.

A 2009-es római világbajnokságon a 200 vegyes ezüstje mellett be kellett érnie a 400 vegyes bronzával, a 2010-es budapesti Eb-n azonban nem lehetett kérdés, mindkét távon övé az aranyérem.

A tavalyi sanghaji vb 200 vegyesen szerzett bronza után ugyanolyan kellemetlen meglepetés volt, hogy nem jutott fináléba 400 vegyesen, mint Londonban.  A májusi, hat éremmel - közte három arannyal - zárult debreceni Eb után még azt mondta, a mostani lesz élete olimpiája, ehhez képest 400 vegyesen a 9., 200 pillangón pedig csupán a 12. helyen végzett a brit fővárosban. A szép búcsú azért így is sikerült az utolsó egyéni számában.